Parkovi Dinarida - mreža zaštićenih područja Dinarida posvećena je unapređenju prirodnih i kulturnih vrijednosti zastićenih područja Dinarida, njihovoj promociju i podršci, kao i primjeni dobrih praksi održivog razvoja i upravljanja. Mrežu Parkova Dinarida čini više od 90 zaštićenih područja iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova*, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Srbije.
Zbog svojih izvanrednih prirodnih odlika i strateškog položaja na raskršću raznih trgovačkih puteva, Škocjanske jame i njihova okolina se nalaze na svjetskoj mapi još od antičkih vremena. Uprkos opštoj svijesti o ovom jedinstvenom sistemu pećina sa raznolikom florom i faunom i bogatom kulturnom baštinom, područje je zaštićeno na nacionalnom nivou tek 1996. godine kada je uspostavljen regionalni park Škocjanske jame. Cjelokupno zaštićeno područje je takođe obuhvaćeno Natura 2000 i predstavlja ekološki značajno područje.
višePejzažni park povremenih jezera Pivke – Sezonska jezera Parka prirode Pivka nalazi se u jugozapadnom dijelu Slovenije. Dio od 99% površine parka uvršten je u mrežu Natura 2000
višeNotranjski regionalni park leži unutar granica opštine Cerknica, na jugoistoku Slovenije. Cerkniško jezero sa okolinom nalazi se na Ramsar, svjetsku listu močvara od međunarodnog značaja. Takodje, zbog ugroženih vrsta ptica nalazi se u mreži zaštićenih prirodnih područja NATURA 2000.
višeSmješteno je u najjužnijem dijelu Ljubljanskog basena, u centralnom dijelu Slovenije. Nalazi se na UNESCO-voj listi Svjetske baštine . Pripada evropskoj listi zaštićenih područja Natura 2000.
višePark je smješten u sjevero-zapadnom dijelu Ljubljane, glavnog grada Slovenije. On obuhvata gradski park Tivoli i šumske oblasti Rožnika, brda Šiška i Koseze ukupne površine ood 459 hektara
višeKozjanski park je jedan od najstarijih i najvećih zaštićenih područja u Sloveniji. Nalazi se na istoku Slovenije i ima status regionalnog parka.
višeBrioni su četrnaest ostrvskih zelenih dragulja uronjenih u morsko plavetnilo. Prostiru se uz jugozapadnu obalu istarskog poluostrva, od kojeg ih dijeli oko 3 km širok Fažanski kanal.
višePark prirode Učka obuhvata istoimenu planinu i dio područja Ćićarije. Smješten je uz obalu sjevernog Jadrana na jednoj od najsjevernijih tačaka Mediterana, vežući Istru i kontinentalni dio Hrvatske.
višeNacionalni park Risnjak smješten je na sjeverozapadu Hrvatske i geografski obuhvata šumovito područje Gorskog kotara. Nalazi se u blizini Jadranskog mora, oko 15 km sjeveroistočno od grada Rijeke.
višeNacionalni park nalazi se na jugu Hrvatske, prostirući se na području najvisočijeg dijela sjevernog Velebita,. Obuhvata strogi rezervat Hajdučke i Rožanske kukove, specifičan geomorfološki fenomen na kojemu je do sada otkriveno više od 150 jama.
višePark prirode Velebit najveće je i najsloženije zaštićeno područje u Republici Hrvatskoj. Obuhvata površinu od 2200 km2. Proteže se od prevoja Vratnik na sjeverozapadu do kanjona Zrmanje na jugoistoku u dužini od 145 km.
višePark prirode Telašćica smješten je na središnjem dijelu istočne obale Jadranskog mora, na jugoistočnom dijelu Dugog otoka.
višeGrabovača je uzvišenje-brdo, dio kontinentalnog dijela srednjeg Velebita, smještena između ličke kraške zaravni i Perušićkog polja. Nalazi se na 770 m nadmorske visine.
višePark prirode Žumberak – Samoborsko gorje uglavnom je brdsko – planinsko područje koje obuhvata južnu stranu Žumberačke gore i Samoborsko gorje. Žumberačka gora čini prirodnu granicu Hrvatske s Republikom Slovenijom, a njen sjeverni dio na slovenskoj strani nosi naziv Gorjanci.
višeNacionalni park Kornati zahvata površinu od 217 km2 i uključuje ukupno 89 ostrva i grebena u središnjem dijelu hrvatskog dijela Jadranskog mora. Ostrva zauzimaju manje od 1/4 ukupne površine parka (nešto manje od 50 km2), te u njemu dominira morski prostor.
višeNacionalni park Paklenica prostire se na jugu Hrvatske, na primorskoj padini južnog Velebita, na ulazu u kanjon Velike Paklenice s nadmorskom visinom od svega desetak metara, do zone najviših planinskih vrhova na 1757 metara
višeJU Zeleni prsten upravlja s 23 zaštićena područja i dijelovima ekološke mreže na području Zagrebačke županije. U ekološkoj mreži, odnosno Natura 2000, nalaze se četiri međunarodno važnih područja za ptice i 20 područja važna za očuvanje europskih vrsta i staništa. Zaštićena područja zauzimaju 37 341,6 ha, što je 12,2% površine Zagrebačke županije.
višeNacionalni park Plitvička jezera nalazi se u centralnom dijelu Hrvatske na granici sa Bosnom i Hercegovinom. Sa površinom od 294.82 km2 najveći je od osam nacionalnih parkova u Hrvatskoj.
višeVransko jezero prostire se na površini od 30 km2 i predstavlja najveće prirodno jezero u Hrvatskoj.
višeMedvednica planina koja se izdiže sjeverno od Zagreba, sa najvišim vrhom Sljeme, koje se nalazi na 1035 metara nadmorske visine. Park prirode prostire se na zapadnom dijelu Medvednice, na površini od 179,4 km2.
višeNP Krka smješten je na području Šibensko-kninske županije i obuhvata najljepši dio toka rijeke Krke (dva kilometra nizvodno od Knina do Skradina) i donji tok rijeke Čikole. Temeljni fenomen ovog nacionalnog parka i česta pojava u površinskim tokovima dinarskog krša je sedra.
višeLonjsko polje smješteno je u središnjem dijelu Hrvatske, omeđeno padinama Moslavačke gore i autoputem Zagreb - Slavonski Brod sa sjeverne, a rijekom Savom s južne strane. Površinom od 50 650 hektara jedno je od najvećih zaštićenih močvarnih područja u dunavskom toku
višeLastovsko otočje jedno je od najvećih morskih zaštićenih područja u Hrvatskoj, a pripada Dubrovačko - neretvanskoj županiji. Unutar granica Parka, omeđenih svetionicima ostrva Sušca, Tajana, Glavata i rta Struge na Lastovu, nalazi se 44 ostrva (najveći su Lastovo i Sušac), ostrvaca, hridi i grebena ukupne površine 53km2 i 143km2 morske površine.
višeNajljepša planina u Slavoniji, Papuk se zbog vrijednog geološkog nasljeđa nalazi na UNESCO listi , kao dio evropske i svjetske asocijacije geoparkova. Sadrži formacije stijena izuzetnog geološkog interesa, koje su stare i preko 600 miliona godina, što ih čini jednim od najstarijih stijena u Hrvatskoj.
višeNeposredno uz morsku obalu planina Biokovo uzdiže se do najvišeg vrha Sveti Jure na 1762 metra, a dio je planinskog masiva Dinarida.
višeMljet je jedan od najvećih južno dalmatinskih ostrva, ujedno najjužniji i najistočniji od većih hrvatskih ostrva. Nacionalni park prostire se na sjeverozapadu Mljeta, obuhvatajući gotovo 5400 ha, uključujući ostrva i hridi, te morski pojas 500 m od obale. Zauzima otprilike trećinu ostrva Mljet.
višePodručje Parka prirode Kopački rit nalazi se na krajnjem sjeveroistočnom dijelu države, odnosno dio je šireg geografskog područja istočne Hrvatske.To je područje koje se prostire sjeverno od rijeke Drave od ušća Drave u Dunav , te uzvodno Dunavom na njegovoj lijevoj i desnoj obali do nekadašnjeg pristaništa Kazuk.
višePodručje Parka nalazi se na krajnjem zapadu Bosne i Hercegovine na granici sa samoj granici sa Hrvatskom. Obuhvata područje kanjonskog dijela rijeka Une i Unac, i medjuprostor između ove dvije rijeke. Vodopadi i brzaci Une predstavljaju izuzetnu baštinu.
višeStrogi prirodni rezervat „Prašuma Lom“ nalazi se u masivu planine Klekovače, na grebenu Lom planine, na teritoriji opština Petrovac i Istočni Drvar. Zauzima površinu od 297,80 hektara. Ima izdvojeno jezgro-strogi rezervat divljine, veličine 55,80 hektara (kategorija Ia po IUCN-klasifikaciji).
višeNacionalni park Kozara je smješten u centralnom dijelu istoimene planine. Planina Kozara se nalazi u sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine. To je niska, ostrvska planina smještena između Panonske nizije na sjeveru i Dinarida na jugu, te omeđena rijekama Savom, Unom, Vrbasom i Sanom.
višeBlidinje se nalazi u Hercegovini, u sjevernoj zoni Dinarida, sjeverozapadno do Mostara, na desnoj obali Neretve. Izvori, jezera, kotline i pećine, i drugi geomorfološki oblici predstavlaju čari ovog Parka prirode.
višeNa jugu Hercegovine, u tipično kraškom ambijentu, sa lijeve strane rijeke Neretve, nalazi se Hutovo blato, jedinstvena submediteranska močvara u Evropi, na svega petnaestak kilometara od Jadranskog mora.
višeSmještena je na jugu Hercegovine na području južno-dinarskog krša, u Popovom polju, u blizini grada Ravno, 12km vazdušne udaljenosti do Jadranskog mora. Osnovni smjer pružanja pećinskih kanala je u pravcu mora, jug-jugoistok, dužine 7 kilometara.
višeVrelo Bosne predstavlja izvorišni dio rijeke Bosne, smješten jugozapadno od grada Sarajeva, ispod obronaka planina Igmana i Bjelašnice. Bogatstvo prirode ovog područja, koje privlači veliki broj korisnika, ogleda se u resursima kvalitetne pitke vode, termalnim vodama, šumama, poljoprivrednim potencijalima, atraktivnim lokacijama za turizam i rekreaciju, kao i brojnim dobrima kulturno istorijskog naslijeđa.
višeTrebević is a mountain in south-eastern Bosnia and Herzegovina. It is located southeast of Sarajevo, with its highest peak of 1,627 meters. With the “mahala” (neighbourhoods) of Sarajevo on its slopes, it represents a unique harmony of urban and natural.
višeSmješten je u sjevernom dijelu Kantona Sarajevo, zahvatajući prostor južnih obronaka Ozrena, vrha i sjevernih padina Bukovik Skakavac je jedan od najvećih i najljepših vodopada u BiH i predstavlja pravu turističku atrakciju.
višeZaštićeno područje se nalazi na sjeveroistočnim padinama Kantona Sarajevo, u blizini Nišićke visoravni. Područje Bijambara, sa Bijambarskom pećinom predstavlja pravi ugođaj za ljubitelje pećina, bistrih voda, borove šume i šumske tišine. This protected area is located on the north-eastern slopes of the Canton of Sarajevo, near plateau of Nišići. Area of Bijambare, with Bijambare cave, is a true pleasure for lovers of caves, clear waters, pine forests and forest silence.
višePark prirode „Orjen“ se nalazi na teritoriji grada Trebinja i obuhvata šire područje Orjena i Bijele Gore, ukupne površine 16 715 ha.
višeNalazi se u šumsko-planinskom području na jugoistoku Republike Srpske, na granici između Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Nacionalni park „Sutjeska“ čuva najraznovrsniji kompleks ekosistema u BiH, a ujedno je i jedan od najosebujnijih na prostorima jugoistočne Evrope.
višePark prirode „Prača“ nalazi se u istočnom dijelu Republike Srpske (BiH), obuhvatajući srednji dio toka i sliva rijeke Prače. Sam kanjon prostire se od naselja Mesići (opština Rogatica) do naselja Renovica (opština Pale, ranije Pale-Prača) koje pripada Federaciji BiH.
višePark prirode „Cicelj“ nalazi se na istočnom dijelu Republike Srpske, na teritoriji opštine Čajniče. Područje leži neposredno uz grad Čajniče, istočno i južno od njega. Većim dijelom je na sjevernim stranama masiva Kovač.
višeNacionalni park „Drina“ nalazi se u srednjem toku rijeke Drine , odnosno u istočnom dijelu Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, na teritoriji opštine Srebrenica. Obuhvata oblast Stari Vlah i dio je unutrašnjeg pojasa Dinarskih planina.
višeSRP „Gornje podunavlje“ zaštićeno je prirodno dobro I kategorije, koje se prostire uz lijevu obalu rijeke Dunav. Dio je velikog ritskog kompleksa koji se proteže i kroz susjedne zemlje Mađarsku i Hrvatsku i posmatrano u cjelini, predstavlja jedno od poslednjih velikih poplavnih područja na tlu evropskog kontinenta.
višeSRP “Bagremara“ se nalazi na području opštine Bačka Palanka. Skoro 100% površine prekriveno je šumom i "Bagremara" predstavlja kulturu bagrema sa vrlo malo crnog oraha i hrasta lužnjaka.
višeFruška gora je usamljena ostrvska planina u Panonskoj niziji. Smještena je u zapadnom dijelu Srbije, prema granici sa Hrvatskom, između dvije velike evropske rijeke, Dunava i Save.
višeZasavica se nalazi u jugoistočnom delu Evrope, u Republici Srbiji, na području južne Vojvodine i severne Mačve, istočno od reke Drine i južno od reke Save, na teritoriji opština Sremska Mitrovica i Bogatić. Prirodno dobro se nalazi između 44° 52′ 56“ i 44° 58′ 04“ severne geografske širine i 19° 24′ 07“ i 19° 36′ 31“ istočne geografske dužine (po Griniču).
višeNP Tara pokriva najveći dio planine Tare, koja se nalazi na krajnjem zapadu Srbije. Tara je i pilot područje za program NATURA 2000. Član je EMERALD mreže
višePodručje Parka prirode „Šargan - Mokra Gora“ je međunarodno značajno područje za ptice (IBA), međunarodno značajno područje za biljke (IPA), odabrano područje za dnevne leptire u Srbiji (Prime Butterfly Areas in Serbia – PBA) i Emerald područje.
višeKoviljsko-Petrovaradinski rit predstavlja kompleks barsko-močvarnih i šumskih ekosistema. Nalazi se na lijevoj i desnoj obali Dunava, na plavnom području srednjeg toka, u jugoistočnom dijelu Bačke i sjeveroistočnom dijelu Srema.
višeBojčinska šuma se nalazi u ravničarskom predjelu jugoistočnog Srema, na jugozapadnoj granici grada Beograda, 30 kilometara od centra, između rijeke Save i kanala Jarčine. Bojčinska šuma se svrstava u rijetke komplekse očuvanih i relativno starih šuma hrasta lužnjaka
višePodručje "Kamena gora" pripada dijelu dinarskih planina Starog Vlaha. Naziv Kamena Gora skovan je na osnovu pejzaža u kom se mesto i nalazi, a to je šuma na stenovitoj planini, odnosno „gora na kamenu“.
višeNekada čuveni ornitološki rezervat, a danas specijalni rezervat prirode, ovaj prostrani močvarno-šumski kompleks nalazi se uz rijeku Savu u južnom Sremu, Vojvodina, Srbija.
višeNad stjenovitim i vrletnim koritom Mileševke uzdiže se stasita i vižljasta reliktna biljka – Pančićeva omorika, koja opsjenjuje svojom izdašnošću i ugasitim zelenilom i udahnjuje život planinskog kraja.
višePredio izuzetnih odlika nalazi se na teritoriji Grada Beograda. Avala je najsjevernija šumadijska planina, sa visinom od 511 mnv, 16 km južno od Beograda.
višeSpomenik prirode „Šuma Košutnjak“ nalazi se u Beogradu i predstavlja raskrsnicu vegetacijskih područja. Sa jedne strane šumsku vegetaciju provincije Šumadije,a sa druge strane dijelove panonske provincije sa šumama južnog dijela Panonske nizije
višeGolija je najviša planina jugozapadne Srbije, pruža se u dužini od 32 km i u obliku latiničnog slova „S“. Dio Parka prirode "Golija" nalazi se na UNESCO-oj listi kao Rezervat biosfere "Golija-Studenica"
višeSRP “Deliblatska peščara“ nalazi se na krajnjem jugoistoku Vojvodine i doseže do rijeke Dunav. Prostor od 35.000 ha jedinstven je prirodni fenomen u Evropi. Predstavlja najveću evropsku kontinentalnu peščaru.
višeNacionalni park Kopaonik obuhvata površinu od 11.810 hektara i po broju endemičnih vrsta predstavlja jedan od najznačajnijih centara biodiverziteta endemične flore Srbije
višeU sjeveroistočnom dijelu Srbije, na samoj granici sa Rumunijom, nalazi se Nacionalni park Đerdap. Predstavlja najveći Nacionalni park u Srbiji i pruža se na površini od 63.608 hektara.
višePredio izuzetnih odlika Lepterija-Sokograd nalazi se u jugoistočnoj Srbiji na području opštine Sokobanja, na samo par kilometara od samog grada i lječilišta Sokobanja.
višePodručje Sićevačke klisure nalazi se u jugoistočnom dijelu Srbije. Obuhvata 17 km dugu klisuru rijeke Nišave koja počinje od sela Prosek koje se nalazi 14 kilometra uzvodno od Niša, a završava u selu Dolac, koje se nalazi u dolini Bele Palanke.
višePodručje Jelašničke klisure, kao stanište reliktnih i endemičnih vrsta, ima izuzetan značaj u proučavanju istorije živog svijeta Balkanskog poluostrva.
višeSpomenik prirode „Lazarev kanjon“ nalazi se u istočnoj Srbiji u blizini sela Zlot na 10 km od Bora. Pripada masivu Kučajskih planina.
višeSpecijalni rezervat prirode „Jerma" čini jedinstven kompleks dolina i krečnjačkih klisura sa impozantnim liticama. Svrstano je u prvu kategoriju zaštite od nacionalnog značja.
višeStara planina proglašena je za Park prirode (1997. godine) kao područje prve kategorije, od nacionalnog značaja, izuzetno vrijedno sa stanovišta raznovrsnosti biljnog i životinjskog svijeta i njihovih zajednica, te geomorfoloških, geoloških, hidroloških i hidrogeoloških osobenosti i pojava, u kojem je prisutan tradicionalni oblik života i kulturnih dobara
višePark prirode se nalazi na jugozapadu Crne Gore, u zaleđu Herceg Novog, na planini Orjen. Na zapadu se naslanja na državnu granicu sa Hrvatskom, a na sjeverozapadu i sjeveru, na granicu sa BiH (RS). Uz susjedni Lovćen, Orjen formira izraziti planinski prsten oko Boke Kotorske, jednog od najljepših zaliva svijeta.
višePosebni rezervat prirode "Tivatska solila" nalazi se u močvarnom dijelu priobalnog pojasa Tivatskog zaliva, između Odoljenštice i Koložunja, zahvatajući i podvodno područje ”Jankove Vode” u predjelu Grblja. Lokalitet Solila je 2008. godine zaštićen kao poseban (specijalni) rezervat prirode "Tivatska solila", radi očuvanja rijetkih, prorijeđenih i ugroženih biljnih i životinjskih vrsta, prevashodno ornitofaune i biljnih zajednica.
višeRegionalni park Piva se nalazi na krajnjem sjeverozapadu Crne Gore na granici sa Bosnom i Hercegovinom . Prvi park takve vrste u Crnoj Gori međunarodnog je značaja jer povezuje Nacionalni park Sutjeska (BiH) i Nacionalni park Durmitor u Crnoj Gori.
višeNacionalni park Lovćen nalazi se na jugozapadu Crne Gore. Uzdiže se sa ivica jadranskog bazena, zatvarajući tako Bokokotorski zaliv , čineći zaleđe drevnom pomorskom gradu Kotoru.
višeNalazi se na sjeverozapadnom dijelu Crne Gore. Karakteristike ovog parka čine raznoliki ekosistemi, neki od najviših vrhova Dinarida, lednička jezera i kanjon rijeke Tare. Od 1980. nalazi se na UNESCO-voj listi Svjetskog prirodnog i kulturnog nasljeđa.
višeSkadarsko jezero je nacionalni park u kome dominiraju vodeni i močvarni ekosistemi. Nalazi se na granici između Crne Gore i Albanije. Predstavlja najveće jezero na Balkanu sa površinom od 370 km².
višeNP Biogradska nalazi se na sjeveroistoku Crne Gore, između rijeka Tare i Lima, u središnjem dijelu planine Bjelasice. Najveći dio Parka čini rezervat prašume, u slivu Biogradske rijeke i Jezerštice i predstavlja jedno od najstarijih zaštićenih područja na svijetu.
višeNalazi se na sjevoroistoku Crne Gore, na samoj granici sa Albanijom. Prokletije čine jedan od najvećih planinskih vijenaca na Balkanu sa preko 50 vrhova visočijih od 2000 metara.
više“Bjeshket e Nemuna” čini zapadno predgrađe Kosova, spuštajući se skoro vertikalno prema istoku i sjeveroistoku krajem Dukagjini doline i dolinom rijeke Ibar. Na zapadu zatvara planinsku granicu sa Albanijom i Crnom Gorom.
višeNacionalni park Šara nalazi se u jugoistočnom dijelu Kosova. Šar planina predstavlja zasebni ogranak Dinarida i gigantsku prirodnu granicu između Makedonije i Kosova.
višeNalazi se sjeveroistočno od glavnog grada Kosova , Prištine. Germia je bogat prirodni vrt Kosova sa stablima starijim od 150 godina.
višeNacionalni park Mavrovo nalazi se na jugozapadnom dijelu Balkana, u blizini makedonske granice s Albanijom i Kosovom i dio je opština Mavrovo i Rostusa. To je veliki planinski sistem koji se proteže duž zapadnog ruba Balkanskog poluostrva, prelazeći granice nekoliko zemalja.
višeJavno preduzeće "Jasen" nalazi se na centralnom dijelu Balkana, u srcu Makedonije. Osim Emerald mreže, pojedine oblasti u okviru ovog područja nalaze se na IPA (Important Plant Areas) listi
višeNacionalni Park Pelister se nalazi na obroncima planine Babe u jugozapadnoj Makedoniji, iznad istočnih obala Prespanskog jezera, u zapadnom dijelu Pelagonijske ravnice, samo 14 km od grada Bitolja.
višelanina Galičica na kojoj je proglašen nacionalni park je deo Šarsko-Pindskog planinskog sistema. Nalazi se u jugo-zapadnom delu Makedonije između Ohridskog i Prespanskog jezera, na granici sa Albanijom i Grčkom.
višeNacionalni park Teth leži u centru Albanskih Alpa, između regije Bjeshet e Nëmuna (Prokletija) na zapadu i Jezerca na istoku. Teth je turističko-alpinistička regija i najvažniji je sjeverni dio zemlje.
višeU morskom parku se nalaze olupine potonulih grčkih, rimskih i brodova iz Drugog svjetskog rata, bogata podvodna fauna, strme litice i ogromne pećine, drevni natpisi pomoraca na obali, skrovite plaže i prekrasan pogled na obalu. Jedini je morski nacionalni park Albanije.
višeLaguna Karavasta (na albanskom: Laguna e Karavastasë) je najveća laguna u Albaniji i jedna od najvećih u Sredozemnom moru. Laguna je poznata po rijetkom dalmatinskom pelikanu koji tu gnijezdi: u stvari, 5% svjetske populacije ove vrste pelikana se nalazi u ovoj laguni.
višeSa površinom od 8 000 hektara, nacionalni park Dolina Valbone je dragulj albanskih Alpa – Prokletija.
višeNacionalni park Zall Gjocaj ima površinu od oko 140 hektara i smješten je na oko 40 kilometara sjeveroistočno od grada Burrel. Nudi veoma slikovit pejzaž i dobre mogućnosti za razvoj ekoturizma.
višeNacionalni park Llogora (na albanskom: Parku Kombëtar i Llogarasë/Llogorasë) je kao nacionalni park u Albaniji proglašen 1966. godine od strane vlade republike Albanije. Park pokriva površinu od 1 010 hektara i štiti šume na sjevernoj strani prolaza Llogara između 470 i 2 018 metara nadmorske visine.
višePlanine Dajti imaju ukupnu površinu od 3 300 hektara, nacionalni park je veoma posjećen i smatra se “prirodnim balkonom Tirane”.
višeLednički kompleks nacionalnog parka Lura je jedan od najljepših bisera albanske prirode. Lednička jezera Lure imaju ukupnu površinu od 100 hektara.
višePlanina Tomorr je planina na jugu Albanije. Njen najviši vrh koji se zove Çuka e Partizanit, dostiže visinu od 2,416 m.
višeButrint, drevni Buthrotum, luka iz Helenističkog i Otomanskog doba, od 1992. godine ima status UNESCO lokaliteta svjetske baštine u jugozapadnoj Albaniji, što ga identifikuje kao mjesto izuzetnih kulturnih i prirodnih vrijednosti.
višePark zauzima površinu od 33 927,7 hektara i dijeli granicu sa republikom Sjevernom Makedonijom. Uzvišenja u parku variraju od 300 metara do preko 2 200 metara na vrhu planine Shebenik, po kojoj, kao i po Jablanici, park nosi ime.
višeSa površinom od 34 361 hektara i predivnim područjem koje je uglavnom prekriveno makedonskom jelom, ovaj nacionalni park je jedan od turističkih bisera zemlje, i nudi ugodna iznenađenja u svako godišnje doba, kako zimi kad je pokriven snijegom, tako I ljeti kada možete iskusiti njegovu svježinu.
višeOvaj park je smješten na 10 kilometara od grada Korça, na obroncima planine Morave i ima mnogo atraktivnih mjesta poput Bozdoveci, Guri i Capit, Cardhaku, itd. Nacionalni park Drenova jela je poznat kao “Bredhi i Drenoves” (jele Drenove).
višeOvaj nacionalni park se nalazi u graničnom području Albanije, Grčke i Sjeverne Makedonije. Čine ga jezera Velika i Mala Prespa, kao i njihovi rezervoari vode. Ova oblast je veoma bogata kulturnim vrijednostima.
višeParkovi Dinarida - mreža zaštićenih područja Dinarida posvećena je unapređenju prirodnih i kulturnih vrijednosti zastićenih područja Dinarida, njihovoj promociju i podršci, kao i primjeni dobrih praksi održivog razvoja i upravljanja. Mrežu Parkova Dinarida čini više od 90 zaštićenih područja iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova*, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Srbije.
*Imenovanje je bez predrasuda na poziciju ili status te u skladu s UNSCR 1244/99 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o Deklaraciji o nezavisnosti Kosova
Dinarske mješovite šume se prostiru na površini od 58.200 km² na planinama Balkanskog poluostrva, od jugoistočnih Alpa do Prokletija. Klimu Dinarida pod uticajem vazdušnih masa sa Jadrana karakteriše visok nivo godišnjih padavina (i preko 2000 mm vodenog taloga). Relativno nenarušeni ekosistemi i velike površine pod šumom su među najpovoljnijima u Evropi za život krupnih zvijeri, poput mrkog medvjeda, vuka i risa.
Stvaranje sedre započinje na brzacima, neravninama u koritu, naplavljenim granama... Stvara se u trenutku rasprskavanja vode i oslobađanja ugljikovog dioksida.
Izvanredan i za nauku vrijedan primer nedirnutog, starog šumskog kompleksa divovskih četinara u parku prirode i rezervatu biosfere "Golija-Studenica". Pojedina stabla ovih kolosa dostižu i 40 metara visine, u obimu nekoliko metara, starosti preko 400 godina.
Deliblatska peščara oduševljava posjetioce svojom ljepotom, a njenoj čari doprinosi biljka Ruj (Cotinus coggygria), koja svojim crvenim listovima boji peščaru i stvara fantastične prizore. Ruj ima rasprostranjenost najviše u južnom dijelu Evrope, na krečnjačkim terenima, u pojasu žbunova, na jako osunčanim terenima.